Nie, akupunktúra nie je len pre tých, ktorí tomu veria. Terapeutická metóda orientálnej medicíny sa stáva čoraz populárnejšou aj na Slovensku

4. 4. 2025
Akupunktúra je terapeutická metóda s hlbokými historickými koreňmi, ktorá si nachádza miesto aj v modernej medicíne. Pomocou špeciálnych ihiel stimulujeme energetické body na tele, čím môžeme ovplyvniť rôzne zdravotné ťažkosti – od bolestí pohybového aparátu cez nespavosť až po tráviace a neurologické problémy. Táto metóda, ktorá je dôležitou súčasťou integrovanej medicíny, si získava čoraz väčšiu pozornosť aj na Slovensku. Ako funguje a komu môže pomôcť? Ambulanciu akupunktúry prevádzkujú aj Nemocnica AGEL Bratislava a AGEL Clinic. Zdravotnícke zariadenia majú dvoch akupunkturistov, ktorými je aj primár MUDr. Marek Tkáč, MBA a MUDr. Ivana Jungová. Akupunkturistka MUDr. Ivana Jungová v rozhovore priblížila podstatu akupunktúry a jej význam.
 Nie, akupunktúra nie je len pre tých, ktorí tomu veria. Terapeutická metóda orientálnej medicíny sa stáva čoraz populárnejšou aj na Slovensku

Čo je akupunktúra? 

Akupunktúra je terapeutická metóda, pri ktorej aplikujeme špeciálne akupunktúrne ihly do bodov nachádzajúcich sa zväčša na energetických dráhach. Tie predstavujú samostatný systém človeka, ktorý stojí mimo bežne známe systémy ako sú napríklad nervový, imunitný, kardiovaskulárny... atď. Hoci sme o existencii energetických dráhach, tzv. meridiánov vedeli na území Európy pravdepodobne už od neolitu, poznatky o nich sa zachovali najmä v oblasti Ázie. Práve preto akupunktúru, ako aj iné techniky ovplyvňovania energetických bodov, poznáme predovšetkým z čínskej alebo orientálnej medicíny. V súčasnosti sa venuje veľká pozornosť objasnenia princípov jej fungovania a akupunktúra je dôležitou súčasťou tzv. Integrovanej medicíny v mnohých nemocniciach v Európe, Kanade, Austrálii, USA.

 

S akými zdravotnými ťažkosťami sa u svojich pacientov najčastejšie stretávate?

Spektrum ťažkostí, s ktorými pacienti prichádzajú, je široké. Keď si predstavíme, že energetický systém prechádza skrz-naskrz celým človekom, tak si logicky vyvodíme, že môže byť prínosom pre liečbu skutočne mnohých ochorení. Avšak nie u všetkých je metódou prvej voľby a je dôležité vedieť ako o jej možnostiach využitia, tak aj hraniciach, kedy ovplyvňovaním energetických bodov neprinesieme už zásadnú zmenu. Najčastejšie akupunkturistu vyhľadajú ľudia so psychosomatickými ochoreniami, rôznymi funkčnými poruchami tráviaceho traktu, nespavosťou, dlhodobými respiračnými ochoreniami, bolesťami pohybového aparátu, hlavy, s neurologickými ochoreniami, napr. stavmi po cievnych mozgových príhodách, s chronickým únavovým syndrómom, ďalej kožnými ochoreniami najmä v zmysle ekzémov, tiež poruchami potencie a libida, celkovo s gynekologickými ťažkosťami, napríklad s poruchami menštruačného cyklu, ťažkosťami s otehotnením… a pod.

 

Čo vás na vašom odbore najviac fascinuje? 

Prepojenosť so všetkými štruktúrami, celistvosť a skrze ňu mnohotvárnosť. No a potom je to aj fascinácia staronovým konceptom, široké pole, na ktorom sa dá ešte veľa objavovať a skúmať.

 

S akými zdravotnými problémami viete pacientom pomôcť?

Celkovo sa dá povedať, že môžem pomôcť človeku ochotnému spolupracovať. A nie, neplatí tvrdenie, že akupunktúra pomôže len tomu, kto tomu verí :-). Keďže je energetický systém blízky emocionálnemu prežívaniu a úzko prepojený ako s nervovým, endokrinným, imunitným...v podstate s akýmkoľvek systémom, je nesmierne dôležité, aby človek počas liečby začal prehodnocovať a pokúsil sa pochopiť svoju emocionalitu či mentálne návyky a skrze ne začal meniť životosprávu. To sú tzv. behy na dlhé trate s pacientmi podstupujúcimi liečbu trvajúcu minimálne rok. Ďalej je tu spektrum pacientov, ktorým pomáhame krátkodobo, napríklad pri problémoch s pohybovým aparátom v rámci rehabilitácií, alebo u stavoch po cievnych mozgových príhodách.

 

Akej vekovej kategórii pacientov sa venujete? Je veková hranica pacienta limitovaná?

Venujem sa najmä dospelým pacientom ale tiež čiastočne adolescentom a deťom. U detí volím skôr tuinu (čítaj tchuejnu), čo je ovplyvnenie energetických bodov a dráh tlakom prstami, či rukou, v podstate ide o liečebnú masáž. Ďalej sa u detí využíva laserová akupunktúra, ktorá je uprednostňovaná najmä v Nemecku, ale túto terapeutickú metódu aspoň zatiaľ neposkytujeme.

 

Ako je na tom tento odbor na Slovensku? Dá sa u nás aj študovať?

Akupunktúra je jednou z možností postgraduálneho vzdelávania lekárov, pre získanie špecializácie v danom odbore je však nutné mať špecializáciu najskôr z iného medicínskeho odboru. V súčasnosti vysoký záujem zo strany verejnosti, tiež záujem o zdravý životný štýl a preventívnu medicínu vedie mnohých ľudí k lekárom čínskej medicíny, či akupunkturistom. Rozmanitosť ťažkostí, s ktorými pacient prichádza a nutnosť vytvorenia bezpečného priestoru pre neho v rámci dlhodobejšej terapie vytvára na lekára vyššie osobnostné aj profesionálne nároky. Tiež je v súčasnosti výzvou ako študovanie klasických starých lekárskych diel, tak aj sledovanie výskumnej činnosti v rámci Evidence Based Medicine, ktorá prebieha najmä v zahraničí. Akupunktúra resp. tradičná čínska medicína vyžaduje pre svoju komplexnosť vysoko integrovaného lekára, ktorý neprenáša svoje emocionálne ladenie na pacientov, je profesionálny a ľudský zároveň.

 

Je pacient po návšteve vašej ambulancie niečím limitovaný? (Napr. nemôže cvičiť, má oddychovať, nemôže darovať krv, atď...) 

V deň ošetrenia je dôležité mať oddychovejší režim, pacient by nemal mať veľkú záťaž, či už po fyzickej alebo psychickej stránke, jesť nevhodnú mastnú stravu, ktorá mu zaťaží trávenie. Ideálne sú tzv. pohodové pohybové aktivity ako prechádzka, joga, strečingové cvičenie. Dôležité je nechať telu a duši priestor :-) Viem, že v rámci rôznych dotazníkov sa predpokladá u akupunktúry možný prenos ochorení krvou, avšak dnes sa už nepoužívajú ihly opakovane. Sú sterilne balené a v našej ambulancii používame také, ktoré sú sterilne balené aj jednotlivo.