Na Slovensku V Bratislave funguje jedno z najväčších centier robotiky

6. 6. 2024
Spoločnosť AGEL predstavila novú rehabilitačnú nemocnicu a jedno z najväčších centier robotickej rehabilitácie na Slovensku – Nemocnicu AGEL Bratislava. V úvode roka sa akvizične rozšírila aj o Rehabilitačnú nemocnicu AGEL Hlohovec. S kapacitou takmer 160 lôžok tak výrazným spôsobom zlepšuje dlhodobý nedostatok rehabilitačných lôžok na Slovensku.
Na Slovensku V Bratislave funguje jedno z najväčších centier robotiky

Nemocnica AGEL Bratislava je určená pre všetkých rehabilitačných pacientov a jej súčasťou je ako ambulantná, tak i lôžková časť. „V našom modernom zariadení hospitalizujeme pacientov po prekladoch z iných nemocníc, ale aj tých, ktorí sú indikovaní na hospitalizáciu z domu, pričom sa špecializujeme na liečbu pacientov s ortopedickými, traumatologickými a neurologickými ochoreniami, s akútnymi, aj s degeneratívnymi ťažkosťami,“ približuje zariadenie jeho riaditeľ MUDr. Jakub Rybár. Nemocnica je zaradená do najvyššej kategórie rehabilitačných nemocníc. „To znamená, že poskytuje rehabilitačné programy od tých najjednoduchších, až po tie najkomplikovanejšie. Jej výnimočnosť však spočíva aj v rozsahu poskytovaných služieb robotickej rehabilitácie. Vybavením sa momentálne radí medzi jedno z najmodernejších a najkomplexnejších rehabilitačných centier na Slovensku, ktoré dokáže zabezpečiť včasnú rehabilitáciu aj pre pacientov po operačných zákrokoch či cievnych mozgových príhodách za účelom intenzívnej rehabilitácie,“ dodáva Rybár

„Vďaka robotickým prístrojom môžeme rehabilitovať pacientov s ochoreniami pohybového a nervového systému, ktoré sa prejavujú najčastejšie poruchami chôdze, zhoršenou hybnosťou horných, či dolných končatín. Použitím robotických prístrojov dokážeme pacientom nastaviť primeranú záťaž a zároveň realizovať počas cvičenia také pohybové vzorce, ktoré by boli prostriedkami konvenčnej rehabilitácie limitované, až nemožné,“ hovorí primár rehabilitačného oddelenia MUDr. Marek Tkáč, MBA.  Okrem robotickej rehabilitácie zariadenie pacientom zabezpečuje individuálnu telesnú výchovu a fyzikálnu terapiu, súčasťou ktorej sú najmodernejšie prístroje laseroterapie, magnetoterapia, liečba ultrazvukom a elektroliečba. „Naša nemocnica je medzi prvými, ktorá do rehabilitácie zaradila aj cvičenie vo virtuálnej realite. Tieto procedúry sú využívané ako hospitalizovanými pacientmi, tak aj pacientmi ambulantnej časti. V nemocnici budujeme tím odborníkov, ktorý sa celoživotne vzdeláva, sleduje svetovú rehabilitačnú scénu a neustále napreduje. Našou víziou je taktiež vzdelávanie budúcich špecialistov v rehabilitácii a vedecko-výskumná činnosť vďaka zberu dát z robotickej rehabilitácie,“ hovorí primár Tkáč.

Spoločnosť AGEL zároveň predstavila dve nové akvizície v Hlohovci. Ide o rehabilitačnú nemocnicu s kapacitou 73 lôžok, ktorá pokrýva spádovú oblasť miest Trnava, Nitra, Piešťany, Topoľčany a Levice a Diagnostické centrum AGEL Hlohovec. „Ide o jedinečný projekt, ktorý spája fyziatricko-rehabilitačnú činnosť s ďalšími špecializovanými zdravotníckymi programami a tvorí tak komplexné doliečovanie multiodborové pracovisko,“ hovorí Ing. Michal Pišoja, MPH, LL.M., predseda predstavenstva AGEL a AGEL SK. Lôžková časť poskytuje modernú rehabilitačnú starostlivosť hospitalizovaným pacientom po náhlej cievnej mozgovej príhode, po ortopedických operáciách a polytraumách. Využíva pritom najmodernejšie metódy liečby, čím pomáha pacientom vrátiť sa späť do bežného života bez obmedzení. Nemocnica je zároveň školiacim pracoviskom pre výučbu mladých medikov z odboru fyzioterapia. Súčasťou nemocnice je aj Diagnostické centrum AGEL Hlohovec - moderné rádiologické pracovisko, ktoré poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť v odbore rádiológia.

AGEL v Hlohovci avizuje aj ďalšie investície, ktoré povedú k zvýšeniu úrovne prístrojového vybavenia a k zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „Už dnes však môžeme povedať, že kúpou tohto zariadenia a vybudovaním Nemocnice AGEL Bratislava sa spoločnosti AGEL úspešné darí sanovať celoslovenský problém s nedostatkom fyziatrických a rehabilitačných lôžok pre pacientov po mozgovej príhode, ortopedických operáciách či nehodách. S takmer 160 lôžkami v týchto dvoch zariadeniach zabezpečujeme manažment pacientov z časti západného Slovenska, ktorí potrebujú okamžitú následnú rehabilitačnú starostlivosť. Tá je totiž základným predpokladom pre zlepšenie kvality ich života,“ dodáva Michal Pišoja.