Komplexná starostlivosť o pohybový aparát je nevyhnutná v každom veku

27. 3. 2025
Fyzioterapeutická starostlivosť sa venuje pacientom všetkých vekových kategórií. Kým dospelí sú motivovaní aktívne riešiť svoje zdravotné problémy, u detí je kľúčové ich zaujať a správne viesť k pohybu. Najčastejšie sa riešia bolesti chrbta, problémy s kĺbmi, nesprávne pohybové stereotypy či následky úrazov a operácií. Vyšetrenie zahŕňa komplexnú diagnostiku pohybového aparátu a následnú individuálnu terapiu, vrátane špecializovaných metód ako dynamická neuromuskulárna stabilizácia či robotická rehabilitácia. Činnosť ambulancie fyziatrie balneológie a liečebnej rehabilitácie predstaví MUDr. Ingrid Štefánková z Nemocnice AGEL Bratislava.
Komplexná starostlivosť o pohybový aparát je nevyhnutná v každom veku

Akej vekovej kategórii pacientov sa venujete? Pracujete aj s deťmi?

Venujem sa predovšetkým dospelým pacientom všetkých vekových kategórií, ale bežne navštevujú moju ambulanciu aj školopovinné deti (teda cca od 6 rokov) a hlavne teenageri.

Aký je vo vašej profesii rozdiel medzi starostlivosťou pre dospelého človeka a dieťa?

Dospelý človek prichádza do ambulancie s cieľom, aby sme mu pomohli. Je motivovaný cvičiť, upraviť životný štýl a dodržiavať režimové opatrenia. Dieťa prichádza v sprievode rodiča, často nerozumie situácii, treba ho vedieť zaujať a získať si ho – v mladšom veku aj hravou formou. U menších detí je vhodné zapojiť rodičov, ktorí môžu byť pri cvičení príkladom pre deti. Aby sa nenudilo, je dobré striedať rôzne pohybové aktivity. Vždy treba úspechy dieťaťa oceniť, aby bolo motivované pokračovať. Cvičenie by sa malo stať prirodzenou súčasťou jeho života.

S pacientmi akých diagnóz sa najčastejšie stretávate? 

Na moju ambulanciu chodí široké spektrum pacientov. Venujem sa diagnostike, liečbe a prevencii rôznych stavov a ochorení. Najčastejšie sú to pacienti s vertebrogénnymi ťažkosťami, bolesťami chrbta z rôznych príčin – či sú to funkčné zmeny so svalovými dysbalanciami, nesprávnymi pohybovými stereotypmi, chybným držaním tela, až po štrukturálne zmeny s poškodenými medzistavcovými platničkami, alebo degeneratívnymi zmenami. Prichádzajú aj ortopedickí pacienti s problémami s kĺbmi – kolená, bedrá, ramená, lakte. Často mávajú problémy s nohami – haluxy, ostrohy na pätách, Achilovky. Ambulanciu navštevujú aj pacienti po operáciách – napr. po artroskopii kolena, ramena, po implantácii totálnej endoprotézy (bedrového kĺbu, kolenného kĺbu), ale aj po operáciách ruky, po rôznych úrazoch, alebo sa prídu poradiť pred plánovanou operáciou. Z reumatologických pacientov riešime postihnutie veľkých, ale aj malých kĺbov (napr. rúk s rozvojom deformít), kedy aplikácia fyzikálnych procedúr môže spomaliť progresiu ochorenia a uľaviť od ťažkostí. Ako som spomenula vyššie, ambulanciu navštevujú aj detskí pacienti, pri ktorých riešime hlavne chybné držanie tela, skoliózy, ploché nohy, nesprávne pohybové návyky, alebo preťaženie pri jednostranných športoch, prípadne úrazy. U športovcov sa snažíme upraviť nesprávne pohybové stereotypy, aby nadmerná pohybová záťaž neviedla k zraneniam, natiahnutým svalom a úrazom. Ponúkam komplexnú starostlivosť zameranú na zlepšenie zdravia a kvality života mojich pacientov. Mojím cieľom je nielen liečiť, ale aj pomáhať predchádzať problémom, motivovať ľudí k aktívnemu životu.

Ako prebieha vyšetrenie vo vašej ambulancii? Na čo všetko sa pri vyšetrení zameriavate?

Na začiatku sa odoberie podrobne anamnéza, kde zisťujem ťažkosti s ktorými pacient prichádza, ale aj pridružené diagnózy ktoré pacient má, alebo ochorenia ktoré prekonal. Zhodnocujem výsledky vyšetrení. Dôležité údaje sú aj o dennej aktivite, či väčšinu dňa pacient sedí, alebo vykonáva jednostranne zaťažujúcu činnosť, či športuje, aké športy vykonáva. Po odobratí anamnézy nasleduje samotné vyšetrenie pohybového aparátu v rôznych pozíciách (v stoji, v sede, v ľahu na chrbte, v ľahu na bruchu, prípadne v iných polohách). Okrem statického vyšetrenia posudzujem aj dynamiku pohybu, správnosť jednotlivých pohybových stereotypov, aktivitu hlbokého stabilizačného systému, držanie tela. Už počas vyšetrenia  je pacient korigovaný a usmernený, dostane základné informácie o vhodných pohybových stereotypoch a návykoch. Po komplexnom vyšetrení nastáva vyhodnotenie porúch pohybového systému o ktorých je vždy pacient informovaný. Následne navrhujem rehabilitačný program, pacient je edukovaný o režimových opatreniach. 

Po absolvovaní rehabilitačných procedúr nasleduje kontrolné vyšetrenie, kde sa zhodnotí stav pacienta, podľa potreby sa doplnia alebo upravia procedúry, alebo sa rehabilitácia ukončí. Z dlhodobého hľadiska odporúčam vhodné športové aktivity, prípadne obmedzenia ktoré vyplývajú z jeho diagnózy. Podľa potreby vystavujem poukazy na zdravotnícke pomôcky prípadne návrh na kúpeľnú liečbu.

Ako najčastejšie pomáhate svojim pacientom? Aké metódy používate pri liečení?

Pri práci využívam techniky myoskeletálnej medicíny, mäkké techniky, mobilizácie, trakcie, u algických (algické stavy – bolestivé stavy) pacientov aplikáciu biodermálnych nití.

Ako certifikovaný DNS terapeut využívam princípy DNS – dynamickej neuromuskulárnej stabilizácie. Cieľom dynamickej neuromuskulárnej stabilizácie je správna centrácia v jednotlivých segmentoch pohybového aparátu, koordinácia a stabilizácia. DNS je efektívna pri liečbe ťažkostí s chrbticou, kĺbov, svalových dysbalancií, športových úrazov. Udržanie správnej stabilizácie a koordinácie pohybu pomáha predchádzať zraneniam pri každodenných aktivitách a športových výkonoch. Indikujem fyzikálnu terapiu (elektroterapia, magnetoterapia, ultrazvuk, laser, rázovú vlnu a ďalšie). Na obnovu motorických funkcií u ťažších pacientov odporúčam robotickú rehabilitáciu.

Disponuje vaša ambulancia nejakým špeciálnym vybavením alebo modernými technológiami, ktoré by ste radi vyzdvihli a ktoré zefektívňujú vašu prácu s pacientmi?

U pacientov s vážnymi poruchami pohybového aparátu s obmedzením pohyblivosti, znížením svalovej sily, alebo poruchami chôdze a stability (hlavne neurologickí alebo ortopedickí pacienti, po cievnych mozgových príhodách, sclerosis multiplex, po úrazoch, operáciách, ...), využívam možnosti robotickej rehabilitácie, ktoré naše pracovisko ponúka. Robotické zariadenia umožňujú pacientom vykonávať veľké množstvo pohybov v krátkom čase, vďaka čomu môžu vykonávať cvičenia intenzívnejšie a tým výrazne zlepšiť motorické funkcie, zlepšiť rozsah pohybu, svalovú silu a koordináciu. Obzvlášť je efektívna u pacientov s poruchou chôdze a nestabilitou. Robotické systémy poskytujú pacientom okamžitú spätnú väzbu o ich výkone, čo im pomáha lepšie sa sústrediť a zlepšovať svoju techniku. Sú obzvlášť efektívne pri pacientoch, ktorí potrebujú intenzívnu, opakovanú terapiu a benefitujú z presnej a kontrolovanej rehabilitácie.

Čo je pre vás v procese liečby pacientov najdôležitejšie? 

Najdôležitejšia  je otvorená  komunikácia a individuálny prístup ku každému pacientovi. Z dlhodobého hľadiska je dôležitá edukácia pacienta o pohybových aktivitách, režimových opatreniach a športových činnostiach.